Üdvözlet, én lennék az a személy, aki állandóan minden egyes könyvespolcot és apró irkafirkát megvizsgál minden egyes kalandjátékban, úgyhogy sokat segít, hogy jelen alanyunk egy olyan játék, mely elvárja – sőt, megköveteli – hogy minden egyes könyvespolcot és apró irkafirkát megvizsgáljunk a sikeres nyomozás érdekében. A tökéletes kombináció, gondolná az ember, és igaza is lenne: a Scene Investigators egy kihívásokban gazdag, ám rendkívül lebilincselő „detektív szimulátor”, mely minden szempontból próbára teszi nyomozási és deduktív képességeinket, s egyben azt is bebizonyította… hogy ezen képességeimet még bőven van hova fejlesztenem. Úgyhogy ja. Mindenesetre beszélünk picit a játékról, mert (saját hiányosságaimtól eltekintve) nagyon jóra sikeredett.

Egy szoba, egy bűnügy, ezernyi apró nyom
Először talán el is magyaráznám, hogy konkrétan hogyan működik a dolog. Aki anno játszott a demóval, mint én, annak bizonyára nincs szüksége sok felvezetésre, a többieknek azonban íme a lényeg: hősünket gyakorlatilag bepottyantják egy-egy rekonstruált szobába, hol valamilyen bűncselekményt követtek el, nekünk pedig szépen helyszínelnünk kell, majd a végén megválaszolnunk számos kérdést az üggyel kapcsolatban. A sztori ugye az, hogy gyakornok nyomozóként épp vizsgázunk, a játék epizódjai pedig a rátermettségünk letesztelésére szolgálnak. A helyszíneken amúgy nincsenek NPC karakterek, sem egyéb csevegési lehetőség; csak mi vagyunk, meg a szoba, meg a több tucat megvizsgálandó csecsebecse. Személyi igazolványok, blokkok, bankszámla kivonatok, kukába pottyantott régi feljegyzések és még sok egyéb más várja, hogy felfedezzük és alaposan megvizsgáljuk őket, habár érdemes tudni, hogy nem minden egyes megvizsgálható dolognak van köze a bűncselekményhez és ezáltal a nyomozásunkhoz. Akadnak ugyanis bőven irreleváns tárgyak és információk is, így rajtunk múlik, hogy megtaláljuk – és kitaláljuk – hogy mi az, amire szükségünk van, és mi az, amit nyugodt szívvel ignorálhatunk. Néha a játék meg is próbál összezavarni, úgyhogy senki ne feledje: ha a válasz túlságosan is egyértelműnek tűnik, akkor lehet, hogy lapul még valami egyéb is mögötte. Előfordulhat, hogy újabb információkra teszünk szert, melyek alapjaiban változtatják meg az ügyről alkotott képünket.



Nem csak hardcore detektíveknek
Aki a minden részletre kiterjedő nyomozást kicsit megfélemlítőnek tartaná, az se aggódjon: a Scene Investigaors ugyan nem könnyű, ám mégsem kizárólag a hardcore játékosoknak szól. Magamfajta casual detektívek is jól el tudtak szórakozni a játékkal, a továbbjutáshoz ugyanis nem szükséges minden egyes kérdésre tökéletes válasz adnunk – ha legalább egy részüket sikeresen meg tudjuk válaszolni, a játék már továbbenged, habár titokban lehet, hogy picit elítél, mint egy szigorú tanár. A Scene Investigators ennek ellenére pontosan az a játék, melyhez az ember újra meg újra visszatér, hogy de igen, ha törik, ha szakad, meg fogja válaszolni az összes kérdést. Habár meg kell jegyeznem: néha talán jobb elengedni a dolgot, és aludni rá egyet. Ez is segíthet.

Összességében milyen játék a Scene Investigaors?
A fentebb írtak alapján szerintem nyilvánvaló, hogy remekül szórakoztam a Scene Investigators-al. Vérbeli nyomozós játékkal van dolguk, mely abszolút koncentrációt és a legapróbb részleteket is felismerő, rendíthetetlen odafigyelést követel meg, valamint egy olyan, flexibilis elmét, mely képes a meglévő információ-foszlányok alapján értelmes következtetéseket, konklúziókat levonni. A helyszínek gyakran rejtett – és tragikus – háttérsztorikat tárnak elénk, a szereplők (áldozatok, elkövetők és barátok) közti kapcsolatok részletes hálójának feltárása azonban egyfajta katartikus élménnyel is szolgál, főleg, ha az ember képes sikeresen rájönni arra, hogy konkrétan mi is történt az adott szobában. Szóval akinek a fentiek felkeltették az érdeklődését, vagy csupán olyasfajta gamer, aki szeret mindent végigolvasni és megvizsgálni egy játékban – nos, nekik csak ajánlani tudom a Scene Investigators-t.