Habár a Monkey Island, Beneath a Steel Sky, Gabriel Knight és társaik által megteremtett aranykor már a múlté (így gyakran is hallani, hogy a kalandjátékok kora lejárt), korai lenne még azonban elkeseredni. A mainstream reflektorfény ugyan nem irányul a kalandjátékokra oly gyakran, mint hajdanán, maga műfaj azonban továbbra is él és virul, elsősorban a kisebb indie fejlesztőstúdiók műhelyeinek mélyén. Rövid, kétrészes összeállításunkban a modern kor néhány sikeresebb point and click kalandjátékát mutatjuk be, hogy aztán egy rövid, bizalommal teli pillantást vessünk arra, mit tartogathat a jövő a műfaj számára.
Blackwell sorozat

Habár minden egyes epizód középpontjában az elhunytak problémáinak kiderítése és megoldása áll, a sorozat kellően kidolgozott háttérsztorival is szolgál, melynek során Rosa nagynénjének történetével ismerkedhetünk meg, ki tragikus idegösszeroppanása és halála előtt Joey-val karöltve maga is szellemvadászként tengette napjait. Nagy rejtély övezi továbbá Joey múltját is – hogyan halt meg, s miért, továbbá hogyan kapcsolódik múltja a Blackwell vérvonalhoz? Az egyelőre négy játékot számláló sorozat kellően lefoglaló fejtörőkkel, érdekes történettel és egy emlékezetes főhős-párossal szolgál, mely a műfajért rajongókat könnyedén le fogja venni a lábáról – leszögezhetjük tehát, hogy egy próbát mindenképp megér a Blackwell sorozat.
A sorozat: The Blackwell Legacy, Blackwell Unbound. Blackwell Convergence, Blackwell Deception
(demo + vásárlás)
Játékidő: ~3-4 óra játékonként
Resonance

A Resonance játékmenete a négy karakterre alapuló csapatjátékra és együttműködésre épül, hogy a játékos mindegyikük egyedi adottságait és tudását fel tudja használni a továbbjutáshoz; a fejtörők nagy része is továbbá ezen alapelvet követve lett létrehozva. Ezt egyesek kedvükre valónak fogják találni, míg mások számára túlkomplikálja a dolgokat: mind a négy játszható karakter ugyanis külön kezeli a nála lévő tárgyakat, így gyakran a játékosra hárul a feladat, hogy eldöntse, melyik karaktert kell használni az adott szituációban. A játékban a beszélgetés, továbbá a beszélgetési témák megválasztása is egyedi módon, a Resonance „emlékezet” rendszerén keresztül zajlikEnnek lényege, hogy a játék során látott, hallott és megtapasztalt események eltárolódnak szereplőink hosszú távú emlékezetében; ahhoz pedig, hogy a sztori szempontjából fontos témákra bővebben rá tudjunk kérdezni a többi karakterrel folytatott beszélgetéseink során, hozzá kell adnunk az éppen releváns információt az adott szereplő rövid távú emlékezetéhez. Maga a rendszer egyesek számára oktalanul komplikáltnak festhet, összességében azonban egyáltalán nem áll annak útjába, hogy a Resonance élvezetes kalandjáték legyen. Ha egy dolog mindenképpen említésre szorul, az a játék története: az izgalmas kiindulópont adott, a Resonance továbbá képes volt egy olyan csavart beiktatni a sztoriba, mely szinte teljesen kiszámíthatatlan, és egyben a játék talán legmegdöbbentőbb jeleneteként is szolgál. A történet – kiváltképp a végkifejlet – összességét tekintve ugyan lehetett volna egy fokkal érdekfeszítőbb, ez azonban egyáltalán nem vesz el a Resonance értékéből, mely még így is egy felettébb kielégítő kalanddal volt képes szolgálni.
Játékidő: ~6-8 óra
Weboldal
the white chamber

Játékidő: ~2 óra
Weboldal
Ingyenes letöltés itt.