You're reading the Hungarian version of this article.Click here to read the English version.

A vérfelmosás művészete – Crime Scene Cleaner – Ismertető

Gare – 2024. augusztus 19. 19:23
Share on

Kedvelem az olyan játékokat, melyek képesek egyfajta Zen módon lenyugtatni. Rakosgattunk és rendezgettünk személyes cuccokat anno az Unpacking-ben, de sokan imádják az Euro Truck Simulator 2 által nyújtott nyugit is, amikor az ember éjnek évadján száguld végig egy sötét országúton, miközben a rádióból duruzsol a zene. Nos, a jelenlegi alanyunkként szolgáló Crime Scene Cleaner is hasonló formulát követ, azonban teljesen más alapfelállással: a President Studio csapatának játékéban egy takarítót alakítunk, ki a maffia szolgálatában pucolja fel a vért és a hullákat az ilyen-olyan bűntettek színhelyéről. Holttesteket kell elpakolnunk, vérfoltokat kell felmosnunk, a bútorokat pedig mind-mind a helyükre kell visszatolnunk, miközben még a szemetet is kukázzuk – a lényeg, hogy minden úgy nézzen ki, mintha mi sem történt volna. A borzalmasabbnál borzalmasabb helyszínek tökélyre pucolása embert próbáló feladat, de minden problémára akad megoldás – sőt, a végén még talán élvezni is fogjuk a dolgot. Feltéve, ha nem gondolunk túl sokat a minket körülvevő halálra és tragédiára.

Vérfagyasztó helyszínek

A Crime Scene Cleaner olyanoknak szól, mint én – az olyasféle gamereknek, akik imádnak minden helyszín minden utolsó sarkába beleszimatolni, hogy teljes egészében kiélvezzék a fejlesztők vérrel és verítékkel összetákolt pályáit. Úgyhogy akinek hozzám hasonlóan pályadizájn-fétise van, az itt jól fogja érezni magát. A játék ilyen szempontból a szintúgy élvezetes Scene Investigators-re emlékeztetett, azzal a kivétellel, hogy itt nem nekünk kell detektív-kvízt kitöltenünk, a feladatunk csupán annyi, hogy rendbe tegyük a helyszínt. A jó hír az, hogy a játék fénypontjaként szolgáló pályáknak mind-mind saját személyisége és egyedi hangulata van, sőt, méretben is komplexitásban is eltérnek. És akkor még nem is beszéltem a helyszínek által mesélt történetekről, melyeket az ember szépen fokozatosan fedez fel: van, hogy egy maffia-leszámolás áldozatává vált pizzériát kell rendbe hoznunk, de akad olyan misszió is, mely egy látszólag kísértetjárta házba invitál, hol egy vérfagyasztó gyilkosság-öngyilkosság ügynek leszünk szemtanúi. A Crime Scene Cleaner mindig képes valami újjal meglepni, s jómagam is azon kaptam magam, hogy szinte már várom, hogy megcsörrenjen a mobil, és jöjjön a következő megbízatás. Minden pálya egyfajta metaforikus Rubik-kocka, mely csak arra vár, hogy színeit a korrekt sorrendbe tekerjük, s ráleljünk az igazságra – ez mellesleg az egyszeri játékost egy jódarabig le is fogja kötni, a helyszínek többsége ugyanis legalább egy órába telik, míg a kampány vége felé előforduló nagyobb pályákon akár két és fél óráig is el tudtam időzni.

Több, mint egy takarító-szimulátor

Ritkaságszámba megy az olyan játék, melynek befejezésekor az ember még mindig kiéhezettnek érzni magát, de itt pontosan ez történt: körülbelül 20 órányi játék után minden egyes pályát tökéletes pontszámmal fejeztem be, s még ezután is vágytam volna többre. S mint korábban utaltam rá, a pályákon számos titkot is felfedezhetünk, így abszolút megéri tüzetesen átfésülni miden utolsó négyzetcentimétert, hogy megismerjük az adott misszió teljes sztoriját. Ehhez még hozzáadódnak hősünk cinikus megjegyzései, a számos kínosan élvezetes vicc és a megannyi popkultúra referencia, s hamar rájövünk, hogy sokkal többről szólnak itt a pályák, mint szimpla takarítóbácsi-szimulációról.

Takarítani stílusosan

Megkérdezheti az ember, hogy milyen is konkrétan a játékmenet. A játék előzetese ezt többnyire jól bemutatja: megragadjuk felmosórongyunkat, szivacsunkat és magasnyomású mosónkat, s szépen munkához látunk. A legtöbb pálya több szintből és szobából áll, számos holttesttel és begyűjtendő bizonyítékkal; a bútorok általában szanaszét hevernek (ha nincsenek darabokban), a padlót meg a vér mellett üvegszilánkok és szemét borítják… de szerencsére mindenre van megoldás, s pontosan ebben is rejlik a játék kreatív szikrája. Azt várja el tőlünk, hogy okosan és tudatosan takarítsunk. A felmosórongy a nagyobb vérfoltokra ideális, de szanaszét lökdösi a földön lévő tárgyakat, így óvatosan érdemes bánnunk vele. A szivacs ugyan kevésbé hatékony, de precíz tisztításra tökéletes, így érdemes olyan helyeken alkalmaznunk, ahol sok törékeny tárgyra kell ügyelnünk. Ami pedig a magasnyomású mosót illeti, nos… a víz az jön belőle dögivel, viszont miden törékeny tárgyat ripityára tör, ami az útjába kerül, így érdemes például szimplább felületek – mint üres falak vagy plafonok – takarítására alkalmazni. Mosószerből is kapunk többfélét: van, amelyik jobb a makacs foltok ellen, de olyan is, mellyel nagyobb területeket tudunk egyszerre lefedni. Ügyeljünk továbbá felmosóvödrünkre is, egy elhamarkodott mozdulattal ugyanis szépen fellökhetjük, ekkor pedig szépen megy a véres-mosószeres lötty a padlóra vagy a szőnyegre, s csak extra munkát csináltunk magunknak. Tapasztalatból beszélek…

Takarítószer upgrade és fejlődés

Amúgy említettem, hogy vannak skill pontok is, melyeket fejlesztésekre költhetünk? Mert bizony vannak. A játék ad egy teljes skill-fát, melyen takarítói felszerelésünket tehetjük hatékonyabbá, s válhatunk ezáltal gyorsabb, precízebb és profibb felmosó-specialistává. Ezt kifejezetten élveztem, ez a fajta RPG-szerű fejlődési út ugyanis a későbbi missziókat is izgalmasabbá tette, s mindig arra ösztönzött, hogy élesben is kipróbáljam frissen vásárolt upgrade-jeimet. Gyors tippként megjegyzem, hogy érdemes hamar bezsebelni a kisbaltát és az elemlámpát, hogy 1. lássunk normálisan a sötétben a lehelyezhető lámpák nélkül is, és 2. ne kelljen minden lebontandó ajtót vagy ládát kézzel püfölnünk. A szemeteszsákokra is érdemes pár skill pontot áldozni, feltéve, ha nem akarjuk egyesével cipelni őket a kukához – újfent tapasztalatból mondom, hogy aligha izgi az, amikor az embernek féltucat zsákot kell egyesével visszaráncigálnia a pálya legelejéhez, ahol végre megszabadulhat tőlük. Bízzatok bennem, csak segítek időt spórolni. Ettől függetlenül ezt sem kell szentírásnak venni, a Crime Scene Cleaner egyik nagy erénye ugyanis, hogy minden pályát úgy oldunk meg, ahogy akarunk – többnyire szabad kezet kapunk a takarításban, ha pedig a végére csillog-villog az egész helyszín, akkor tökmindegy, hogyan jutottunk el odáig. Úgyhogy lehet kísérletezni.

TL;DR, milyen játék a a Crime Scene Cleaner?

Crime Scene CleanerPlatform: WindowsGenre: ActionDeveloper: President StudioPublisher: President Studio, PlayWay S.A.Release: 08/14/2024Összességében a Crime Scene Cleaner számomra az év egyik nagy meglepetése volt, s egyáltalán nem számítottam arra, hogy ennyire élvezni fogom. Sőt, kissé el is szomorodtam, mire a játék végére értem, mert simán letoltam volna még néhány pályát, s kifejezetten ki voltam éhezve a folytatásra. A játék pályafelhozatala fantasztikus, s minden egyes helyszín eltérő rejtélyekkel, no meg sok-sok vérrel és holttesttel szolgál – a hangulat is hasonlóan hozza a magas színvonalat, a kemény bűnügyi sztorik pedig itt-ott fekete humorral keverednek. A játékmenet változatos és addiktív, hiszen minden egyes tisztítószerszámnak megvan a maga egyedi adottsága és szerepe, a játék pedig szinte elvárja, hogy okosan és átgondoltam vágjunk bele minden melóba, miközben saját takarítási stílusunkhoz igazodva vásároljuk az upgrade-eket. Kifejezetten élvezetes volt érezni a fokozatos fejlődést, rájönni az ilyen-olyan takarítási trükkökre, mindeközben pedig beleélni magamat a pályák által nyújtott sötét, olykor felettébb tragikus szituációkba. A Crime Scene Cleaner egy takarító szimulátor és egy bűnügyi krimi érdekes egyvelege, melyből folyton csak árad a kreativitás – ennek ellenére azonban meglepően nyugis játék is, mellyel a sok vér és halál ellenére remekül ki lehet kapcsolódni. Csak ajánlani tudom.


If you liked this article, follow us on our channels below and/or register!
Discussions