Az ún. Soulslike műfaj az évek során hatalmas népszerűségre tett szert, s mi is láthattunk, hogyan próbálják ilyen-olyan fejlesztőcsapatok a maguk módján újrateremteni azt a varázst, melyet a From Software majdnem másfél évtizede útjának indított. De mi lenne, ha akadna egy olyan játék, mely pusztán az eredeti Dark Souls életérzését próbálná visszahozni, mindennemű körítés nélkül? Nos, a Skelethrone: The Chronicles of Ericona pontosan egy ilyen projekt, melyet minden túlzás nélkül úgy tudok a legkönnyebben jellemezni, hogy „ez egy 2D-s Dark Souls, csak picit csiszolatlan”. Sok-sok dolog tetszett a játékban amúgy, s dicséretre méltó, amit a 70`Strike egyszemélyes fejlesztőcsapata letett az asztalra – kisebb-nagyobb problémák azonban sajnos akadnak.
Dark Souls életérzés
Szóval hősünk egy halhatatlan csontváz-harcos, ki egy istentelen szörnyetegektől hemzsegő fantasy világban tér magához. Limitált mennyiségű gyógyitalunk is akad, melyeket a kijelölt tábortüzeknél megpihenve tölthetünk újra. Ellenfeleinket legyőzve lélek-esszenciájukat gyűjtögetjük pontok formájában, meghaláskor azonban elveszítjük őket – feltéve, ha nem vándorlunk vissza hullánkhoz, hogy visszaszerezzük őket. Látszik, mire próbálok kilyukadni? Hát persze, hogy látszik. A Skelethrone aligha próbálja rejtegetni nagyon is nyilvánvaló inspirációit, de véleményen szerint ezzel abszolút nincs gond. Sőt, talán ez a játék egyik legnagyobb vonzereje is: világának nyomasztó hangulata, a Souls széria által ihletett zónák, és a számos pokolian embert próbáló kihívás, mely elé a kaland állít, mind-mind kellemes emlékeket idéztek fel bennem, s abszolút visszaadták azt a feeling-et, melyet a From Software univerzumával való első ismerkedés során tapasztaltam. Mondjuk úgy, hogy volt néhány… kellemes flashback-em a régi időkre. Csakúgy, mint a Dark Souls-ban, a felfedezendő zónák kellően változatos képet alkotnak, s mindegyiküknek megvan a maga egyénisége – van itt óriásgombák által benépesített mocsár, életveszélyes csapdákkal rogyásig pakolt kastély, de egy teljes sötétségbe burkolódzó katakomba-komplexus is, ahol az orrunkig sem látunk. A lényeg, hogy a Skelethrone érdekes és néha kicsit szadista pályadizájnja már a kaland elején magába szippantott, s azon találtam magam, hogy hosszú órákig el tudok szórakozni vele mindennemű szünet nélkül. A játék számos helyszíne továbbá kellemesen melankolikus hangulatot áraszt magából, melyhez a soundtrack fülbemászóan szomorkás dallamai is jól illeszkednek.
Harcrendszer és nehézség
A Skelethrone harcrendszere, talán mondanom sem kell, szándékosan úgy lett kitalálva, hogy meg kelljen fontolnunk minden egyes kardsuhintást – nem csak a bossok, de még a szimpla, mezei ellenfelekkel való összecsapások során is. A játékban akad bőven feleszerelés és megannyi eltérő fegyver, így a rövidkardok, a tőrök, a kétkezes pallosok és az íjászat kedvelői is találnak majd maguknak való játékstílust. Karakterünket a játék fejlődési rendszere révén tehetjük továbbá erősebbé, s költhetjük tudás-pontjainkat olyan passzív képességekre, mint például a több életerő, nagyobb mennyiségű lőszer a távolsági fegyverekbe, vagy a kétkezes kardok stamina-fogyasztásának a csökkentése, hogy csak néhányat említsek. Be kell vallanom: ezek az upgrade-ek lehettek volna picit változatosabbak, sokrétűbbek is, habár engem ez speciel nem kifejezetten zavart.
Bakik és egy kis vizuális káosz
Történet és kérdőjelek
A Skelethrone továbbá történetet is próbál mesélni, a narratíva azonban a játék talán egyik leggyengébb eleme: a sztori inkoherensnek érződik s nehezen követhető, a dialógusok írási stílusa pedig csiszolatlan és gyakran anakronisztikus, s egyáltalán nem passzol a vizuális stílus által képviselt dark fantasy hangulathoz. Gyakran fogalmam sem volt arról, hogy mik a céljaim, hogy miért küzdök, az NPC-k pedig szüntelenül emlegettek vagy egy tucat eltérő karaktert, kiknek nevét hallva az agyamban csupán hatalmas kérdőjelek formálódtak.
Hasonlóan érthetetlennek éreztem a sztori egy konkrét részét, mely során egy túlvilági arénában rekedünk, s csupán akkor menekülhetünk, ha 7-8 boss-t lenyomunk egymás után. A metroidvania stílusú felfedezés ilyenkor szépen elmegy szabadságra, mi pedig csak ülünk ebben a börtönben, s arra vagyunk kényszerítve, hogy végig Mortal Kombatozzuk magunkat több mint féltucat bokszmeccsen. Abszolút bizarrnak találtam az egész szekvenciát, s szépen haza is vágta a játék amúgy kiegyensúlyozott ritmusát, mely eddig a pontig a felfedezés és a bossok kellemes váltakozásából állt – a fejlesztő talán nem tudott már hova új bossokat kitalálni a fő-kampányban, s úgy gondolta, hogy inkább ebbe az ún. filler epizódba tömi bele a fel nem használt ötleteket? Ki tudja.
Összességében milyen játék a Skelethrone: The Chronicles of Ericona?
Skelethrone: The Chronicles of EriconaPlatform: WindowsGenre: Action, RPGDeveloper: 70`StrikePublisher: Valkyrie InitiativeRelease: 08/07/2023Mindenesetre a fenti fájdalmaim ellenére még így is azt kell mondanom, hogy a Skelethrone többnyire pozitív élménnyel szolgált, mely kellemesen hozta vissza a klasszikus Soulslike játékok hangulatát. Világa komor és nyomasztó, hangulata pedig könnyen magával ragad, ahogy a kihívást nyújtó pályadizájn és bossharc-felhozatal is – a harcrendszertől elkezdve a tábortüzes checkpointokon át egészen a fejlődési rendszerig mindenben a Dark Souls alapvető DNS-ét lehet felfedezni. Ettől függetlenül a harcrendszer és az irányítás néha kicsit nehezen kezelhető, a hitboxokra néhol ráférne némi javítgatás, és a történet is körülbelül annyira érdekfeszítő, hogy igazából az ember el is felejti, hogy létezik. A pozitívumok és negatívumok ezen vegyeskörete azonban még így is képes volt jó szórakozást nyújtani, a Skelethrone pedig véleményem szerint tisztességesen adja vissza azt az életérzést, melyet az elmúlt évtized során megjelent nagy elődökben már megtapasztaltunk. Az egyszeri Souls rajongó szerintem nyugodtan tehet a játékkal egy próbát, feltéve, hogy képes tolerálni itt-ott fel-feltűnő hiányosságait.